CSS2H-2512K-3L50FE
Bourns
652-CSS2H2512K3L50FE
CSS2H-2512K-3L50FE
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD CurrentSenseShunt 2512
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
CSS2H-2512
3.5 mOhms
4 W
1 %
50 PPM / C
2512
6.35 mm (0.25 in)
3.05 mm (0.12 in)
0.8 mm (0.031 in)
- 55 C
+ 170 C
Metal Element
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Resistors
Tradename: CSS
Unit Weight: 40,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
EV Applications
Current Sense Resistors
Bourns High-Powered CSS Current Sense Resistors come in both 2-terminal and 4-terminal options and are manufactured using a metal element. Each family has a range of low resistance options and power ratings of up to 50W with resistance values as low as 0.05mΩ. These resistors detect and convert current to an easily measured voltage that is proportional to the current through the device. Bourns Current Sense Resistors offer high measurement accuracy and cost-effectiveness compared to other technologies.
CSS2H-2512 Current Sense Resistors
Bourns CSS2H-2512 Current Sense Resistors are manufactured using a metal element, have a resistance range of 2 to 6W, and offer 1.5 to 6W of power per resistor. These resistors detect and convert current to an easily measured voltage which is proportional to the current through the device. Bourns Current Sense Resistors offer high measurement accuracy and relatively low costs compared to other technologies.
CO2 Emissions Reduction Component Solutions
Bourns Automotive CO2 Emissions Reduction Component Solutions are designed to meet the automotive industry's needs to reduce CO2 emissions for environmental reasons. One such solution is micro-hybrid vehicles that use a stop-start system and regenerative braking to help reduce CO2 emissions. Micro-hybrid applications use a 48V starting motor that can restart the engine quicker than a 12V starter. The starter/generator requires a DC/DC converter to efficiently change the alternator output voltage from 48V to 12V in order to charge the battery. A DC/DC converter is also needed to convert the battery voltage from 12V to 48V in order to drive the starter motor. High-powered inductors and current sense resistors can provide the low DC resistance (Rdc) characteristics needed for power conversion and supply requirements, making them important for efficient DC/DC converter designs in automotive applications.