CRA2512-FZ-R050ELF
Bourns
652-CRA2512FZ-R50ELF
CRA2512-FZ-R050ELF
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 0.050ohms 1%
ECAD Model:
In Stock: 48.538
Stock:
48.538
Can Dispatch Immediately
On Order:
48.000
Expected 8/19/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
CRA2512
50 mOhms
3 W
1 %
50 PPM / C
6.45 mm (0.254 in)
3.35 mm (0.132 in)
0.7 mm (0.028 in)