F1F2-0804-R33M
Bel Signal Transformer
530-F1F2-0804-R33M
F1F2-0804-R33M
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD HIGH POWER INDUCTOR 0.33uH 30A 1.4 MOHM
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 2000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bel
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
SMT Inductor
Shielded
330 nH
20 %
1.4 mOhms
49 A
- 55 C
+ 155 C
8.6 mm
8 mm
3.8 mm
Metal
F1F2
Reel
Brand: Bel Signal Transformer
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
F1F2 Shielded SMT Inductors
Signal Transformer / Bel F1F2 Shielded SMT Inductors are high-power inductors designed to meet the rigorous standards of the AEC-Q200 Grade 1 automotive quality certification. These inductors feature high performance (Isat) realized by metal dust core and low loss realized with low DCR. The F1F2 inductors are available in 0.33μH to 33μH inductance range with 20% tolerance and offer low DCR ranging from 1.4mΩ to 159mΩ. These inductors operate at -55°C to 155°C temperature range and comply with Moisture Sensitivity Level-1 (MSL-1). The F1F2 inductors are ideal for automotive, industrial, and high-power electronic systems that demand robust and efficient inductive components.