0603C2500-33
Bel Fuse
530-0603C2500-33
0603C2500-33
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses Ceramic Tube Fuse, 3AB 6x32 mm Size, Fast Blow, 2.5A
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 979
Stock:
979 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Bel
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
0603C
Cartridge Fuses
2.5 A
Fast Blow
125 VAC, 250 VAC
150 VDC
1.5 kA
Board Mount
- 55 C
+ 125 C
Bulk
90 mOhms
Body Style: Cylindrical
Brand: Bel Fuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 6.35 mm
Length: 31.8 mm
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Fuses
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
0603C Fast-Blow Fuses
Bel Fuse 0603C Fast-Blow Fuses are ceramic tube body cartridge fuses designed, approved, and complied with UL and CSA standards 248-14. These fuses offer a high cold resistance of 0.406Ω compared to 0.155Ω and a high maximum power dissipation of 0.65W compared to 0.37W. These differences in power mean that these fuses can handle more thermal energy without overheating. The differences in cold resistance mean that the fuses can maintain their structure, functionality, and performance, even under extreme cold conditions.