T30UXIBQPMA
Banner Engineering
778-T30UXIBQPMA
T30UXIBQPMA
Mfr.:
Description:
Proximity Sensors - Industrial T30UX Series w/ Analog Output; Range: 200 mm - 2 m; Input: 10-30 V dc; Analog Output: 4-20 mA; 150 mm (6 in) M12 PUR Pigtail QD
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Banner Engineering
Product Category: Proximity Sensors - Industrial
Ultrasonic
200 mm
2 m
Analog
Threaded
Cable with Connector
150 mm
M12
4 Pin
10 VDC
30 VDC
T30UX
Brand: Banner Engineering
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester (PCT)
IP Rating: IP67
Maximum Frequency: 174 kHz
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product Type: Ultrasonic Sensor
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Sensors
Part # Aliases: 80488
Unit Weight: 152 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
T30UX Temperature Compensation Ultrasonic Sensors
Banner Engineering T30UX Temperature Compensation Ultrasonic Sensors are right-angle ultrasonic sensors with built-in temperature compensation. T30UX compact sensors are available in analog or configurable discrete models and come in a T-style housing with a 30mm threaded nose. This Banner ultrasonic sensor series offers a 100mm to 1m, 200mm to 2m, or 300mm to 3m range and delivers high-accuracy performance with the built-in temperature compensation across a wide range of ambient temperatures.