SLPCP14-1250P88
Banner Engineering
778-SLPCP14-1250P88
SLPCP14-1250P88
Mfr.:
Description:
Safety Light Curtains SLPCP14-1250P88 EZ-SCREEN Low Profile Cascade Pair; Resolution: 14 mm; Response (Tr): 31.5 ms; Beams: 125; Range: 0.1-7 m (4 in - 23 ft); Height: 1250 mm (49.2 in); 300 mm (1 ft) 8-pin M12 Pigtail QD
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
3 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Banner Engineering
Product Category: Safety Light Curtains
Delivery Restrictions:
Safety Light Curtains
24 VDC
0.1 m to 7 m
Brand: Banner Engineering
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Ingress Protection: IP65
Material: Aluminum
Maximum Operating Temperature: + 55 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Product Type: Optical Sensors
Resolution: 14 mm