CL50GRYAOS4P
Banner Engineering
778-CL50GRYAOS4P
CL50GRYAOS4P
CL50
Green, Red, Yellow
182.2 mm
18 VDC to 30 VDC
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 100 mA
Part # Aliases: 84974
Unit Weight: 251,744 g
USHTS:
CL50 50mm LED Column Lights
Banner Engineering CL50 50mm LED Column Lights are large self-contained indicators that use long-lasting LEDs to provide a high visible multi-color indication in a single segment. These column lights display up to three distinct colors and are easy to install. The CL50 column lights operate from an 18VDC to 30VDC power supply range and a -40°C to 50°C temperature range (non-audible). These column lights feature a 10ms maximum indicator response time, 25mA maximum current (standard audible alarm), and 95% maximum relative humidity (non-condensing) at 50°C. The CL50 column lights are immune to EMI and RFI interference and require no assembly. These column lights are IEC IP67 rated. The CL50 column lights indicate checkout lane status in grocery stores, simplify safety feature management, and monitor environmental conditions.