CL50BXXAOS4PQ
Banner Engineering
778-CL50BXXAOS4PQ
CL50BXXAOS4PQ
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Banner Engineering
Product Category: Tower Lights - Assembled
Delivery Restrictions:
CL50
Blue
182.2 mm
18 VDC to 30 VDC
Black
Polycarbonate (PC)
Brand: Banner Engineering
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 100 mA
Product: Column Lights
Product Type: Tower Lights
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Industrial Lighting & Indicators
Part # Aliases: 805958
Unit Weight: 251,290 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
CL50 50mm LED Column Lights
Banner Engineering CL50 50mm LED Column Lights are large self-contained indicators that use long-lasting LEDs to provide a high visible multi-color indication in a single segment. These column lights display up to three distinct colors and are easy to install. The CL50 column lights operate from an 18VDC to 30VDC power supply range and a -40°C to 50°C temperature range (non-audible). These column lights feature a 10ms maximum indicator response time, 25mA maximum current (standard audible alarm), and 95% maximum relative humidity (non-condensing) at 50°C. The CL50 column lights are immune to EMI and RFI interference and require no assembly. These column lights are IEC IP67 rated. The CL50 column lights indicate checkout lane status in grocery stores, simplify safety feature management, and monitor environmental conditions.