AD5259BRMZ100
Analog Devices
584-AD5259BRMZ100
AD5259BRMZ100
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs 8-Bit I2C EEMEM DigiPOT
ECAD Model:
In Stock: 2.909
Stock:
2.909 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Analog Devices AD5259BRMZ100-R7
Analog Devices
RoHS:
AD5259
100 kOhms
300 PPM / C
30 %
Single
256 Tap
Non Volatile
I2C
7.5 V
3 uA
- 40 C
+ 85 C
PCB Mount
SMD/SMT
MSOP-10
Linear
Tube
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Description/Function: Nonvolatile, I2C Compatible 256-Position, Digital Potentiometer
Development Kit: EVAL-AD5259DBZ
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.7 V