AD5111BCPZ10-RL7
Analog Devices
584-AD5111BCPZ10-R7
AD5111BCPZ10-RL7
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
In Stock: 2.140
Stock:
2.140 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Analog Devices AD5111BCPZ10-500R7
Analog Devices
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Analog Devices Inc.
Product Category: Digital Potentiometer ICs
RoHS:
AD5111
10 kOhms
35 PPM / C
8 %
Single
128 Tap
Non Volatile
Up/Down
5.5 V
750 nA
- 40 C
+ 125 C
PCB Mount
SMD/SMT
LFCSP-8
Linear
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Analog Devices
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Development Kit: EVAL-AD5111SDZ
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.3 V
Unit Weight: 14,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
AD511x Digital Potentiometers
Analog Devices AD511x Digital Potentiometers provide a nonvolatile solution for 128-/64-/32-position adjustment applications, offering guaranteed low resistor tolerance errors of ±8% and up to ±6 mA current density in the A, B, and W pins. The low resistor tolerance, low nominal temperature coefficient, and high bandwidth simplify open-loop applications, as well as tolerance matching applications.