DS1868BE-010+
Analog Devices / Maxim Integrated
700-DS1868BE-010+
DS1868BE-010+
Mfr.:
Description:
Digital Potentiometer ICs Dual 256-step digital potentiometer
ECAD Model:
In Stock: 89
Stock:
89 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Analog Devices Inc.
Product Category: Digital Potentiometer ICs
RoHS:
DS1868BE
10 kOhms
750 PPM / C
20 %
Dual
256 Tap
Volatile
3-Wire, SPI
3 V, 5 V
2.1 mA
- 40 C
+ 85 C
PCB Mount
SMD/SMT
TSSOP-20
Linear
Tube
Brand: Analog Devices / Maxim Integrated
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Product Type: Digital Potentiometer ICs
Factory Pack Quantity: 74
Subcategory: Digital Potentiometer ICs
Supply Voltage - Max: 3.3 V, 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2.7 V, 4.5 V