AT13-12PA-R015
Amphenol SINE Systems
654-AT13-12PA-R015
AT13-12PA-R015
Mfr.:
Description:
Automotive Connectors AIPX AT Header Therm 12 SIZE 16 A KEY TIN
ECAD Model:
In Stock: 83
Stock:
83 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Amphenol
Product Category: Automotive Connectors
RoHS:
Headers
48 Position
Receptacle (RP - Male)
SMD/SMT
Solder Pin
Tin
20 AWG
14 AWG
Black
Brand: Amphenol SINE Systems
Contact Material: Copper Alloy
Contact Type: Pin
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 13 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Material: Thermoplastic (TP)
Ingress Protection: IP67
Insulation: Insulated
Insulation Resistance: 1 GOhms
Mating Part Number: AT06-12SX
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Mounting Angle: Right Angle
Number of Rows: 8 Row
Product Type: Automotive Connectors
Factory Pack Quantity: 60
Subcategory: Automotive Connectors
Wire Gauge Range: 14 AWG to 20 AWG