AHDM04-24-21PR-059
Amphenol SINE Systems
654-AHDM04-2421PR059
AHDM04-24-21PR-059
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector 21 Position Receptacle Kit, Shell Size 24, Pin, Reduced Diameter Seal, Wide Thread, Cable Clamp Backshell
ECAD Model:
In Stock: 11
Stock:
11 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
1.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Standard Circular Connector
RoHS:
Connectors
21 Position
Pin (Male)
24
Free Hanging
Crimp
Zinc Alloy
IP67, IP69K
AHDM
Bulk
Brand: Amphenol SINE Systems
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Current Rating: 25 A
Housing Material: Zinc
Mating Cycles: 100 Cycle
Mating Style: Bayonet
Mounting Angle: Straight
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Plating: Nickel
Shell Style: Receptacle
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Circular Connectors
Tradename: DuraMate
Voltage Rating: 250 V