MSAP12ML-SAPML-SD001
Amphenol LTW
523-AP12MLSAPMLSD001
MSAP12ML-SAPML-SD001
Mfr.:
Description:
Sensor Cables / Actuator Cables M12 Circular Metric Connector, A Code, Plastic, 1.5A, 12 pins, Male Connector, Male Contact, Straight-to-Straight, Screw Thread, Overmolded Double Ended, Length 1000mm, IP68 / IP69K
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
5 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Amphenol
Product Category: Sensor Cables / Actuator Cables
RoHS:
Brand: Amphenol LTW
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Sensor Cables / Actuator Cables
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Cable Assemblies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
M Series Circular Metric Connectors
M12 A-Code Circular Metric Connectors
Amphenol LTW M12 A-Code Circular Metric Connectors offer 2 to 17 pins and support push-pull and screw-thread mating styles. Features include complete 360° shielding, optimal signal performance with a Cat5e data transmission rate, and IEC 61076-2-101 compliance for industry-wide connector compatibility. Being vibration-proof, corrosion-resistant, and rated IP67/IP68/IP69K for waterproof protection, these connectors are ideal for wet and harsh environments. Suitable applications for the M12 A-Code Connectors from Amphenol LTW include surveillance systems, mass rapid transit/railways, industrial automation, and broadband wireless access.