ATS-EXL68-300-R0
Advanced Thermal Solutions
984-ATS-EXL68-300-R0
ATS-EXL68-300-R0
Mfr.:
Description:
Heat Sinks Extrusion Profile, AL6063, 300mm Length, 35mm Width, 25mm Height
ECAD Model:
In Stock: 3
Stock:
3 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Advanced Thermal Solutions
Product Category: Heat Sinks
RoHS:
Extrusions
Electronic Cooling Applications
Adhesive
Aluminum
Rectangular Fin
9.6 C/W
11.81 in
1.38 in
0.98 in
Brand: Advanced Thermal Solutions
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Packaging: Bulk
Product Type: Heat Sinks
Series: ATS-EXL
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Heat Sinks
Type: Aluminum Extrusion
Unit Weight: 363,150 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ATS-EXL Aluminum Extruded Heat Sinks
Advances Thermal Solutions Inc. ATS-EXL Aluminum Extruded Heat Sinks are cost-effective solutions for a majority of electronic cooling applications. Designed with ATS high-performance extrusion profiles, the ATS-EXL heat sinks help eliminate tooling costs and reduce lead time. The RoHS-compliant heat sinks are offered in a variety of profiles and sizes, ranging from 40.9mm to 482.9mm in width and 9.9mm to 72.9mm in height. All extrusion profiles are unfinished (degreased).