SLE48S1203F01
Advanced Energy / SL Power
675-SLE48S1203F01
SLE48S1203F01
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters 48W 12V Med
ECAD Model:
In Stock: 218
Stock:
218 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Advanced Energy
Product Category: Desktop AC Adapters
Delivery Restrictions:
RoHS:
Required
Universal
90 VAC to 264 VAC
1 Output
48 W
12 VDC
4 A
Medical, Industrial
Barrel Connector
2.5 mm x 5.5 mm x 9.5 mm
1.5 m
89 %
SLE48
2xMOPP
AC Inlet Type: C14
Approvals: CB, PSE, RCM, TUV, UL
Brand: Advanced Energy / SL Power
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 31.5 mm
Length: 122 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Desktop
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 51 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
SLE Desktop AC Adapters
Advanced Energy / SL Power SLE Desktop AC Adapters offer a 9V to 48V voltage range, 7A maximum current, and up to 89% efficiency rating. The SLE series meets class B conducted and radiated EMI standards. The product families include 48W, 65W, and 90W. Advanced Energy / SL Power SLE Desktop AC Adapters are ideal for industrial, medical, and test and measurement applications.