ME20A1503F01
Advanced Energy / SL Power
675-ME20A1503F01
ME20A1503F01
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters Desktop IEC60320 C14 15Vdc, 20W, Level VI
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 250   Multiples: 250
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Advanced Energy
Product Category: Desktop AC Adapters
RoHS:
Required
Universal
90 VAC to 264 VAC
1 Output
18 W
15 VDC
1.2 A
Medical
Barrel Connector
2.5 mm Barrel Plug (2.5x5.5)
1.5 m
Level VI
ME20
2xMOPP
Brand: Advanced Energy / SL Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: Desktop
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: AC-DC Power Supply
Unit Weight: 160 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
Medical AC Adapters & Power Supplies
Patient Care Solutions
Advanced Energy / SL Power Patient Care Solutions are suitable for vital signs monitoring, dialysis, and infusion pumps. These solutions are ideal for healthcare applications and environments that require reliable network connectivity and dependability. Specifications include power ratings from 85W to 800W, ensuring designers can find the right power supply for a variety of applications. Advanced Energy / SL Power Patient Care Power Supplies include the TE, SLB125, NGB250, NGB425, NGB660, and NGB800 series.