AMPLH5030S-R68MT
ABRACON
815-AMPLH5030S-R68T
AMPLH5030S-R68MT
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD IND 0.68uH 15A 5.2m?
ECAD Model:
In Stock: 990
Stock:
990 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Molded High Efficiency Inductor
2220 (5652 metric)
Shielded
680 nH
20 %
5.2 mOhms
18 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
5.6 mm
5.2 mm
2.8 mm
Carbonyl
AMPLH5030S
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: ABRACON
Case Code - in: 2220
Case Code - mm: 5652
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
4020/5030/7020/7025 Carbonyl Molded Inductors
Abracon 4020, 5030, 7020, and 7025 Carbonyl Molded Inductors feature a carbonyl composite design optimized for high inductor saturation currents for enhanced inductance stability. These Abracon carbonyl molded inductors feature enhanced power densities, offering improved performance and reduced sizes. Abracon 4020, 5030, 7020, and 7025 offer shielded construction and 100KHz to 2MHz switching frequencies. The inductors are designed for DC/DC switching converters and power suppliers for notebooks, workstations, and servers.