AMELH6030S-R56MT
ABRACON
815-AMELH6030S-R56MT
AMELH6030S-R56MT
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD Inductor 0.56 uH 6.8 x 6.6 x 3.1 mm
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Flat Wire/Hot Pressed
2726 (6966 metric)
Shielded
560 nH
20 %
22 A
2.9 mOhms
30 A
- 40 C
+ 125 C
65 MHz
Standard
6.8 mm
6.6 mm
2.9 mm
AMELH6030S
Reel
Application: Body Electronics, Motor Control, Lighting
Brand: ABRACON
Case Code - in: 2726
Case Code - mm: 6966
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1000
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz