AIML-0402HP-R10M-T
ABRACON
815-AIML0402HPR10MT
AIML-0402HP-R10M-T
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD IND 0.10 uH 600.000 A 350.00 mOhm
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 10000   Multiples: 10000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Ultra Small Power Inductor
0402 (1005 metric)
Shielded
100 nH
20 %
350 mOhms
700 A
- 45 C
+ 125 C
1 mm
0.5 mm
0.5 mm
AIML-0402HP
Reel
Brand: ABRACON
Case Code - in: 0402
Case Code - mm: 1005
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 10000
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
AIML-0402HP Power Inductors
Abracon AIML-0402HP Power Inductors are high-current multilayer power inductors that offer a low inductance range of 0.077μH to 2.2μH. These power inductors feature a low profile down to 0.5mm, a DC Resistance (DCR) as low as 270mΩ, and a saturation current as high as 0.9A. The AIML-0402HP power inductors operate at -45°C to 125°C temperature range. These inductors are available in a package size of 1mm x 0.5mm x 0.5mm. The AIML-0402HP inductors are designed to meet the demands for superior performance and space efficiency in modern power management applications. These inductors are RoHS-compliant and Pb-free devices. The AIML-0402HP inductors are ideal for diverse applications in wearable technologies, IoT devices, resonance circuits, communications, mobile communication, automotive electronics, and medical devices.